تبلیغات
خط پایان - ادامه ی اظهار نظرها به نامه احمدی نژاد
تاریخ : سه شنبه 24 خرداد 1390 | 01:43 ب.ظ | نویسنده : سید محمد جواد اشرف زاده

نامه رئیسجمهوری را عودت دهید

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با نامه غیرمتعارف رئیس‏ جمهور، برای معرفی وزیر ورزش، گفت: نامه رئیسجمهور جام زهری در دستان نمایندگان مجلس است.

حشمت‏ اله فلاحتپیشه گفت: باید دانست که میان اخطار قانون اساسی و تذکر تفاوت است، چون بر این باورم که اگر بحث حفظ شأن مجلس باشد ممکن است این ابهام پیش بیاید که موضوع دعوای میان مجلس و دولت است.

نماینده مردم اسلامآبادغرب، دالاهو، کرند، گهواره در مجلس، افزود:  من با تکیه بر قانون اساسی اخطار می ‏دهم، چون احساس می‏ کنم که یک عده به امور مملکت و قانون اساسی ضربه میزنند، اصل ۵۸ قانون اساسی اعمال قوه مقننه را در اختیار مجلس گذارده است و اصل ۷۱ قانون اساسی از وضع قوانین سخن میگوید.

عضو کمیسیون امنیت ملی با تأکید بر این موضوع که زمانی موضوعی، قانونی شد، مجری باید آن را اجرا کند، اظهار کرد: بر پایه این استدلال میخواهم به رئیس مجلس، این را بگویم که شما حق ندارید که صلاحیت این وزیر را بررسی کنید، این نامه باید عودت پیدا کند چون این نامه رئیسجمهور خلاف قانون اساسی است.

سه سال سکوت مجلس، ظلم به جامعه بود

فلاحتپیشه در ادامه با تکیه بر اصول ۷۱ و ۵۸ قانون اساسی، به بیان چند نکته پرداخت و تأکید کرد: اکنون موضوع حفظ شأن مجلس نیست، بحث اعتقاد به این امر است که مجلس در رأس امور نیست؛ این را با چه زبانی به شما میگویند؟
ما امروز مسئولیم، چون مجلس سه سال سکوت کرد؛ سکوتی که ظلم به  جامعه بود. از سوی دیگر، برخی در مملکت انتحاری عمل میکنند و نمیخواهند کاری انجام دهند و قانون را اجرایی کنند. قانون را می‏نویسم، اینها در قانون شبه ایجاد می‏کنند.

دوستان در سازمان تربیت بدنی، تیم‏داری می‏کردند

وی تصریح کرد: تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی نشان داد که برعکس نامه رئیسجمهور، نمایندگان دلایل مستندی داشتند و بر همین اساس، قانون وزارت ورزش و جوانان را تصویب کردند. دوستان در سازمان تربیت‏ بدنی تیم داری می‏ کردند و به اداره سازمان تربیت بدنی توجهی نداشتند.

نامه رئیس جمهور خلاف قانون اساسی است

فلاحت پیشه اظهار کرد: از رئیس‏ مجلس می‏ خواهم که در قالب قانون اساسی این نامه را عودت کنید، چون خلاف قانون اساسی است، یک جام زهر را به شما تحویل دادهاند و شما میگویید هفته بعد برای وزیر ورزش رأی گیری می‏ کنیم.

علی‏ لاریجانی، رییس مجلس در پاسخ به فلاحت پیشه، گفت: این جام زهر نیست، هر چند این نامه نگاری غیرمتعارف بود، بازگرداندن آن معنا ندارد، من هم نامه نگاری را مناسب نمی‏دانم. ایشان یک مقدمه ‏ای را چیدند و بعد وزیر را معرفی کردند، من هم این نامه نگاری را درست نمی‏دانم و این استدلال‏ های رئیس جمهور را برای دیرکرد در معرفی وزیر موجه نمی‏ دانم؛ اما عودت هم نیاز نیست.


جلالی در پاسخ به تذکر حداد عادل:
اختلاف افکنی میان قوا نتیجه سخنان رئیس جمهوری است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به سخنان حدادعادل که خواستار پرهیز نمایندگان از انتقاد به نامه رئیس جمهوری درباره وزارت ورزش شده بود، تأکید کرد: تشنج در کشور و اختلاف افکنی در میان قوا، نتیجه سخنان رئیس جمهوری است.

کاظم جلالی در نشست علنی امروز مجلس پس از خواندن نامه محمود احمدی نژاد درباره معرفی وزیر ورزش وجوانان که در آن تصمیم مجلس برای تشکیل این وزارتخانه را دارای ابهام خوانده بود، درباره مفاد این نامه و اثرات آن اخطار داد.

جلالی در سخنان خود، با استناد به اصول ۹۴ و ۱۲۳ قانون اساسی، پاسداری از قانون اساسی را وظیفه شورای نگهبان خواند و بر لزوم تبعیت رئیس جمهور در اجرای قوانین مصوب مجلس تأکید کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، همچنین در پاسخ به سخنان غلامعلی حداد عادل که پیش از سخن گفتن وی از نمایندگان مجلس خواسته بود از ایجاد تشنج در کشور پرهیز کنند، گفت: آقای حدادعادل باید نمایندگان را در این باره راهنمایی کنند که تشنجی که امروز در مجلس و کشور ایجاد شده از کجا سرچشمه گرفته و آیا دولت آغاز کننده این تشنج نبوده است؟

وی با طرح این پرسش که کدام نهاد کشور نهاد مردم سالاری دینی است، افزود: مگر غیر از این است که تأکید حضرت امام خمینی بر اینکه مجلس در رأس امور است، برای حفظ نظام و دفاع از مردمسالاری دینی بود؟!

نماینده مردم شاهرود در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از سخنان حدادعادل از نمایندگان و هیأت رئیسه مجلس خواست تا در برابر نامه رئیس جمهوری شان مجلس را زیر سوال می برد، سکوت نکنند